- 300 Gram cotton drill fabric with flame retardant treatment
- Brass zip fly
- Button waistband fastening
- 7 Belt loops
- Two vertical side seam access pockets
- Plain back and hips
- FR logo embroidered to left hip
- Conform to :- EN ISO 11612 A1 B1 C1 - Protection against heat and flame EN ISO 11611 CLASS 1 A1 - Protective clothing for use in welding
<
>
Beeswift Fire Retardant Trousers Navy Blue 46 CFRTN46
Non-Returnable Product
Select Product Options:
Colour: Navy Blue
Size: 46
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Size | 46R |
| Fabric | Cotton Drill |
| Fabric Colour | Navy Blue |
| Fabric Weight | 300g |
| Dimensions | 338x338x24mm |
| Country of Origin | China |
| Material | Cotton |
| Manufacturer | Beeswift |
| Gender | Unisex |
| Leg Length | Regular |
| Waist Size | 46in |
Product Information
| Brand | Beeswift |
Description
* 300 Gram cotton drill fabric with flame retardent treatment* Brass zip fly* Button waistband fastening* 7 Belt loops* Two vertical side seam access pockets* Plain backand hips* FR logo embroidered to left hip* Conform to :-EN ISO 11612 A1 B1 C1 - Protection against heat and flameEN ISO 11611 CLASS 1 A1 - Protective clothing for use in welding
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
