- Colour: Blue/Brown
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Capacity: 200kg
- Tubular steel construction
- Quality timber platform
- 4 wheels (2 fixed, 2 braked/swivel) 125mm diameter
- Weight: 15kg
- Platform dimensions: 850x450mm (LxW)
- Dimensions: 1100x450x900mm (LxWxH)
<
>
VFM Economy Store Room Trolley 200kg Blue /Brown 357363
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 1100x450x900mm |
| Manufacturer | Fetra |
| Maximum Load | 200kg |
| Platform Size | 450x850mm |
| Tyres | Thermoplastic Rubber |
| Wheel Type | 2 Fixed & 2 Braked Swivel Castors |
| Wheel Diameter | 125mm |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Constructed from welded tubular steel and finished in powder coated brilliant blue RAL 5007, this immensely useful store room trolley would be in a league of its own in a multitude of working environments. Supplied with 2 fixed and 2 braked/swivel 125mm wheels, the cart weighs 15kg, has a 200kg capacity, and comes with a push handle and a quality timber platform to make the transporting of goods around the workplace as easy as possible.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
