- Four solid rubber tyred castors - two fixed, two movable
- Hinged handle locks automatically, and unlocks easily via the pedal
- Featured handle is more ergonomic than traditional pushbar
- Capacity: 400kg
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Space saving - stacks horizontally or vertically
<
>
Truck Platform Optiliner Blue /Red 315691
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Blue/Red |
| Material | Steel |
| Dimensions | 975x620x975mm |
| Maximum Load | 400kg |
| Platform Size | 600x900mm |
| Platform Height | 230mm |
| Manufacturer | Fetra |
| Wheel Type | 2 Fixed & 2 Swivel Castors |
| Wheel Diameter | 160mm |
| Tyres | Rubber |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
This platform truck features a sturdy, tubular steel construction, with 4 tyred castors (2 fixed, 2 swivel) for movement. For safety, an easy to lock handle has been provided, with a pedal operated unlock function that still allows the user to work efficiently. Also increasing efficiency is the ergonomic handle design, which is designed to enhance the user's performance, and inflict less fatigue than a traditional pushbar would. This product features a capacity of 400kg, which can be stacked horizontally or vertically, to capitalise on space.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
