- Tubular steel design is stylish and strong
- Dimensions: 460x865x980mm (WxDxH)
- Folding shelf allows extra storage space
- Capacity: 300kg
- 4 125mm castors for manoeuvrability
- Stock trolley for easy transportation of goods
- Colour: Metallic Grey
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
<
>
Stock Trolley Metallic Grey 373227
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Silver |
| Material | Steel |
| Dimensions | 865x460x980mm |
| Maximum Load | 300kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Type | 4 Swivel Castors |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Removing the difficulty from transportation of heavy items, this trolley is perfect for ensuring that your stock room or warehouse works as efficiently as possible. Heavy lifting can be a cause of chronic back problems and by making your transportation of heavy goods easier, you can prevent damage to your employee's health. With a folding shelf that allows you extra space for carrying items, the VFM Stock Trolley is essential for the busy, modern workplace.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
