- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Includes 2 x 260mm diameter foam filled tyres
- Foot iron length: 200mm
- Load capacity: 250kg
- Recessed crossbars are suited for carrying sacks or handling cases
- Includes knuckle protection hand grips
- Constructed from tubular steel
<
>
Red General Purpose Hand Truck Foam Tyres (Load capacity: 250kg) 308075
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Tubular Steel |
| Maximum Load | 250kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Wheel Diameter | 260mm |
| Weight | 12.5kg |
| Tyre Type | Foam Filled |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
This general purpose hand truck is constructed from tubular steel and has a maximum load capacity of 250kg. With recessed crossbars suitable for carry sacks or handling cases, the truck also features knuckle protection hand grips. Sitting on 2 260mm diameter foam filled tyres, the truck is easily manoeuvrable.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
