- Folding handles enable easy and convenient storage
- Manufactured from pressed steel
- Slip resistant and non-marking PVC surface for goods
- Overall dimensions: 600x890x840mm (WxDxH)
- Capacity: 250kg
- On 2 fixed and 2 swivel 125mm diameter solid rubber tyred castors
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Colour: Blue
<
>
Lightweight Platform Truck Folding Handle Blue 319843
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Grey/Blue |
| Material | Steel |
| Dimensions | 615x940x885mm |
| Maximum Load | 370kg |
| Platform Size | 615x940mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Wheel Diameter | 125mm |
| Wheel Type | 2 Fixed & 2 Swivel Castors |
| Tyres | Polyurethane |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Getting your materials from A to B is half of the job, and how better to do it than by using this convenient folding handle hand truck. The truck will take up to 250kg of weight as you transport goods around your warehouse, factory or other workplace, and the handles will fold down, enabling easy storage where there is not a lot of space available. With a base manufactured from pressed steel, the truck has all-round buffering which will protect furniture and walls from bumps and knocks.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
