- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Manufactured from strong tubular steel
- Aluminium folding footplate with anti-slip surface
- Easy to carry and store, folds and unfolds in seconds
- Overall dimensions: W490 x D510 x H1030mm
- On 2 x 200mm diameter puncture safe, shock absorbing, wheels
- Comes with an elasticised load retaining strap
<
>
Lightweight Folding Truck 480x490x1010mm Silver/Blue 312504
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Blue |
| Material | Tubular Steel |
| Dimensions | 480x490x1010mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Maximum Load | 125kg |
| Wheel Diameter | 200mm |
| Weight | 6kg |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Need a truck to move your material from A to B, that will also store easily and is lightweight to carry? Well you've found it. Ideal for use in warehouses, factories and any other workplace where moving your materials is half of the job, this folding handtruck is manufactured from strong tubular steel and can carry up to 125kg in weight. What's more, the truck has an elasticated load retaining strap which will ensure that contents are kept secure throughout transit.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
