- Dimensions when folded: 490x62x690mm (WxDxH)
- Capacity to carry 125kg of goods
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- Dimensions when extended: 490x490x1015mm (WxDxH)
- Includes extendable back and folding foot plate
- Manufactured from lightweight aluminium
<
>
Lightweight Compact Folding Truck 125kg 356193
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Silver/Black |
| Material | Aluminium |
| Dimensions | 690x490x61mm |
| Maximum Load | 125kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Weight | 4kg |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Ideal for heavy duty and industrial use, this lightweight compact truck has a maximum load capacity of 125kg. The truck has an extendable back and a folding foot plate, making it easy assembled and fold down for storage or hanging when not in use. This compact truck measures 490x490x1015mm (WxDxH).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
