- Simple push button folding mechanism
- 49 litre folding box fits on either shelf
- Large, twin shelf folding trolley
- Removable wheels can be stored underneath
- Made from aluminium and injection moulded plastic
- Central, foot operated, deadlock brake
- 2 x 180 diameter fixed wheels and 2 x 85mm swivel wheels
- Colour: Black/Blue
- Dimensions: W600 x D1000 x H1070mm
- Maximum weight capacity: 75kg (25kg top shelf, 50kg lower shelf)
<
>
Large Folding Trolley with Folding Box Black/Blue 415149
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Black/Blue |
| Material | Aluminium/Plastic |
| Dimensions | 600x1000x1070mm |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Maximum Load | 75kg (25kg Top Shelf / 50kg Lower Shelf) |
| Style | Shelf Trolley |
| Wheel Type | 2x 180mm Dia. Fixed /2x 85mm Dia. Swivel Wheels |
| Weight | 8.2kg (Trolley) / 1.8kg (Basket) |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Trolleys |
Description
This large, twin shelf folding trolley comes with a folding box, which fits on either shelf and has a 49 litre capacity. The trolley features a simple push button folding mechanism and removable wheels for space saving storage. Made from aluminium and injection moulded plastic, the trolley also features a central, foot operated, deadlock brake. The trolley has a 75kg maximum weight capacity (25kg top shelf, 50kg lower shelf) and comes with 2 x 180 diameter fixed wheels, and 2 x 85mm swivel wheels. When assembled, the black and blue trolley measures W600 x D1000 x H1070mm.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
