- Manufactured from heavy duty tubular steel
- With double framed sides for increased rigidity
- Looped handles give knuckle protection and positive grip
- There may be additional delivery charges for Highlands, Islands and Ireland, please call us for details
- 254mm long footiron with upturned back edges
- 3 star wheels for stair climbing
<
>
Hand Truck Heavy Duty SC3 Stair Climbing Wheels 309049
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Colour | Red |
| Material | Tubular Steel |
| Maximum Load | 200kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Tyre Type | Rubber |
| Wheel Diameter | 150mm |
| Weight | 19kg |
Product Information
| Brand | VFM |
| Type | Trucks |
Description
Getting your materials from A to B is half of the job, and using this heavy duty hand truck will make it just that bit easier. The truck is constructed from heavy duty tubular steel and includes a fixed footiron for carrying your goods, as well as curved crossbars ideal for supporting cylindrical parcel and items up to 200kg. The truck features 3 star wheels which gives it ease of manoeuvrability, particularly when climbing stairs, giving you that edge in flexible transportation.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
