- Dimensions: 458x610x840mm (LxWxH)
- Capacity: 150kg (max.)
- Colour: Black
- Resistant to battery acid and cleaning solutions
- Manufactured from a non-conductive polyethylene
- Ideal for use in workshops, storerooms and warehouses
- Height between shelves 305mm
- Super strong polyethylene moulded shelves
- Strong material will not rust, dent or chip
<
>
GPC 3 Shelf Service Trolley Black GI341L
14 Stock Available
Product Details
General Information
| Colour | Black |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 458x610x840mm |
| Country of Origin | USA |
| Maximum Load | 150kg |
| Manufacturer | HC Slingsby PLC |
| Weight | 11kg |
| Tyre Type | Non-marking Rubber |
| Style | 3-Tier |
| Warranty | 10 Year Warranty |
Product Information
| Brand | Super Strength® |
| Type | Trolleys |
Description
For an easy and convenient way of transporting goods, this black, aluminium service trolley from GPC is cost effective and reliable. The trolley features three individual layered shelves supported by strong aluminium uprights for stability. Mounted on four non-marking castors with two handles either side, it has a range of movement that allows it to be manoeuvred around the office with ease.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
